Nyári bőrvédelem: izzadás, irritáció és megoldások
Kánikula idején az izzadás elengedhetetlen a test hűtéséhez, ám a hosszú ideig tartó párologtatás problémákhoz is vezethet. Ilyenkor a verejtékezés irritációt és fertőzéseket válthat ki, mivel a tartósan nedves felület, a bőr megváltozott védőrétege és pH-egyensúlya kedvez a baktériumok és gombák szaporodásának. Miért jó a bőrnek ha izzadunk, és mikortól árthat? Hogyan alakul ki a bőr védelmi rétege? Hogyan védjük és ápoljuk a bőrt a hosszan tartó forró napokon?
Az izzadás egy létfontosságú fiziológiai folyamat, amelynek számos szerepe van a szervezetben. Elsődleges funkciója a testhőmérséklet szabályozása, de fontos szerepet játszik az elektrolit-egyensúly fenntartásában, vagyis az ásványi anyagok megfelelő koncentrációjának szinten tartásában, és a bőr egészségének megőrzésében is.
A mértékletes és rövid ideig tartó izzadás jótékony hatással van a bőrre, például sport vagy valamilyen aktív tevékenység, szauna stb. során. Az izzadságban található egy specifikus antimikrobiális peptid, a dermicidin, amelyet az izzadságmirigyek juttatnak a bőr felszínére, és segít fenntartani a bőr mikrobiális egyensúlyát és védekezőképességét. Az izzadságban jelen lévő dermicidin hatékonyan pusztítja el a különböző baktériumokat, gombákat és vírusokat. Emellett hozzájárul a bőr természetes védőrétegének megerősítéséhez és a savas pH fenntartásához, amely szintén gátolja a kórokozók elszaporodását.
Érdemes azonban tudni, hogy a hosszan tartó és túlzott izzadás hátrányokkal is járhat a bőr egészsége szempontjából. Ha az izzadság túl sokáig marad a bőrön, irritálhatja azt. A tartós izzadás (például egy hetekig tartó kánikulában) „felázatja” és meggyengítheti a bőr védelmi rétegét, ami különböző bőrproblémákhoz, például fertőzésekhez vezethet. A hosszan tartó nedves bőrfelület és a megváltozott pH-egyensúly kedvező környezetet teremt a baktériumok és gombák számára, amelyek így könnyebben elszaporodhatnak. Ahhoz, hogy ezt jobban megértsük, nézzük meg, hogyan működik a bőr védelmi rétege, vagy másnéven a barierréteg.
A bőr védelmi rétegének kialakulása
A bőr legfelső rétegének (epidermisz) alsó szintje a bazális sejtréteg, amely a bőr folyamatos sejtmegújulásának központja. Itt születnek a bőrsejtek, amelyek mindössze négy hét alatt fokozatosan átalakulva az alsó rétegekből a felszín felé vándorolnak.
Az újonnan létrejött sejtek egyik fele a bazális rétegben marad, hogy folytassa az osztódást és fenntartsa a sejtutánpótlást. A másik fele elindul a bőr felszíne felé. A fiatal sejtek továbbhaladva átalakulnak, és elkezdik termelni a "szaruként" ismert keratin nevű, igen strapabíró fehérjét. (A keratin fontos szerepet játszik az erőteljes bőrvédő gát kialakításában.) Ezután a sejtek tovább érnek, és életük harmadik szakaszában lesznek a legproduktívabbak. Ebben az aktív periódusban apró, zsírt, keratint és egyéb fehérjéket tartalmazó golyócskákat termelnek, amelyek mennyisége és összetétele befolyásolja a bőr típusát.
A hatékony életszakasz után következik a sejtek utolsó és végső állomása. Ebben a szakaszban az elpusztult sejtek már nem tartalmaznak sejtmagot, nincs anyagcseréjük és nem fejlődnek tovább, de így, élettelen állapotukban sem haszontalanok. Az elhalt sejtek szaruréteggé válnak, a golyócskák megnyílnak, és a bennük lévő értékes zsírok és fehérjék kiszabadulnak. Az elszarusodott bőrsejtek ebbe a habarcsszerű anyagba ágyazódnak, amely nemcsak a sejtek összetartásáról gondoskodik, hanem akadályt képezve megóvja a testet a környezeti ártalmaktól. Ez a folyamat körülbelül négy hétig tart, és folyamatosan zajlik, így biztosítva a bőr állandó megújulását, valamint a védelmét.
Ha sérül a bőr védelmi rétege
A károsodott vagy felázott szarurétegen keresztül allergének, kórokozók és vegyszerek juthatnak a bőr mélyebb rétegeibe, ami gyulladást és egyéb bőrproblémákat okozhat. A védőréteg sérülése esetén a bőr víztartalmát is nehezebb megőrizni, ilyenkor ugyanis a réseken át gyorsan és nagy mennyiségben távozhat a víz a külvilágba. A zsír- és nedvességtartalom elvesztésével a bőr fakóvá, ráncossá válhat, gyakran érzékennyé és viszketővé is válik.
Bőrvédelem kánikula idején
Gyengéd tisztítás
A reggeli és esti gyengéd tisztítás mellett töröld át napközben akár többször is az arcodat valamilyen virágvízzel vagy aromavízzel (például rózsavíz, levendula, kakukkfű), ugyanis a folyamatos verejtékezés miatt a bőrre tapadt szennyeződés könnyebben eltömítheti a pórusokat.
Óvatos szárítás
Tisztítás után gyengéden itasd fel a nedvességet egy puha törülközővel. Ne dörzsöld a bőrt, és ilyenkor kerüld a gyakori hámlasztást.
Hidratálás
Használj könnyű, nem zsíros, illat- és alkoholmentes hidratáló krémet. Olyan terméket válassz, amely nyugtató összetevőket tartalmaz, mint például aloe vera. Ha szükséges használj enyhe, antibakteriális krémet az esetleges fertőzések megelőzésére, de azt csakis orvosi tanácsra.
Belső hidratáció
Próbálj minél több időt tölteni hűvösebb, árnyékos helyen, hogy csökkentsd az izzadást és a bőr további felázását. Ilyenkor elengedhetetlen a folyadékpótlás a szervezet és a bőr hidratáltságának és egészségének fenntartása érdekében.
Tápanyagok pótlása
Az izzadtsággal együtt a bőr felső rétegéből hasznos tápanyagok, ásványi anyagok (elektrolitok) és lipidek is kimosódhatnak, amelyek elengedhetetlenek a sejtek normál működéséhez és a bőr barrierjének fenntartásához. Ezek hiánya gyengítheti a bőrt és hajlamosabbá teheti az irritációra és fertőzésekre. Ilyenkor a sósabb ételek fogyasztása javasolt a nátrium és klorid pótlására. A zöld leveles zöldségek, diófélék, magvak és teljes kiőrlésű gabonák kiváló magnéziumforrások, míg a banán, narancslé, burgonya, spenót, avokádó és tejtermékek kiváló kálium- és kalciumforrások.
Napvédelem
Használj széles spektrumú, magas SPF-értékű fényvédőt, amely véd az UVA és UVB sugarak ellen. Kerüld a közvetlen napfényt a legforróbb órákban!
Összegezve tehát: a bőr épsége nemcsak a szépség fenntartása szempontjából fontos, hanem mert ez az első védelmi vonal a külvilággal szemben. A nyári hónapokban, különösen a tartósan forró időszakokban, érdemes körültekintően figyelni a bőr védelmére és ápolására, hiszen annak egészsége és szépsége alapvető fontosságú az általános jólét és önbizalom szempontjából is.
Próbáld ki a Joyo: Arctorna Mónival programot! Tanulj meg arctornázni, és feszesítsd az arcod vezetett edzésekkel a saját tempódban, bárhol, bármikor. Spórolj 3 hónapot éves előfizetéssel!